Oyun Dedektörü Oyun Dünyası Oyun İncelemeleri İnceleme Sid Meier's Civilization® VI İncelemesi
Sid Meier's Civilization® VI İncelemesi
Göktürk
Sid Meier's Civilization® VI İncelemesi
0
174
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Göktürk Üye
*
Üye
  • Konular10
  • Mesajlar10
  • Rep puanı 1
Merhabalar, bugün sizlere birkaç ay önce bir haftalığına Epic Games tarafından ücretsiz olarak oyuncuların satın alımına sunulan Sid Meier´s Civilization VI veya kısaca CIV6´yı dilim döndükçe, veya elim yazdıkça Smile, sizlere anlatmaya çalışacağım. 
Nedir bu yüzlerce liralık oyun?
CIV6 bir strateji oyunu ama öyle sıradan bir strateji değil. Oyunda zaman geçtikçe çağ atlayacak ve sürekli olarak yeni birlikler yeni binalar yeni geliştirmelerle çeşitli zaferlerden herhangi birinde diğer milletlerden önce galip gelerek oyunu kazanmaya çalışıyorsunuz. Oyunda seçeceğiniz bir millet temsilcisi veyahut rastgele verilecek bir liderle gelişip ilerlemeye çalışıyorsunuz. Oyunu isterseniz arkadaşlarınızla isterseniz ise kendiniz oynayabilirsiniz.
[Resim: apps.59391.13977311502771693.72aef738-75...720&w=1280]
Oyundaki temel mantık nedir, nasıl kazanabilirim?
Oyunumuzun temel mantığı Kültür, Bilim, Din, Hakimiyet (DLC ile; Diplomatik kazanma da geliyor) alanlarında kazanmak. Her uygarlığın kendine has özellikleri, ekstra bonusları var. Eğer arkadaşlarınızla oynarken her biriniz farklı bir kazanma yönteminde ilerleyecekse o yöntemlere uygun liderler seçerek işleri kızıştırabilirsiniz. Hakimiyet zaferi kazanmanız için yapmanız gereken şey düşmanlarınızın başkentlerini ele geçirmek, bilim zaferi içinde 5 aşamadan oluşan görevleri yapmanız gerekiyor; uzaya uydu göndermek, Ay´a gitmek ve son olarak Mars´a koloni kuran ilk ülke olmak. Din zaferi içinse kendi dininizi tüm dünyaya yaymanız gerekmekte. 
[Resim: Civ-VI-Switch.jpg]
Peki oyun alınmaya değer mi, artıları ve eksileri neler?
Oyun bize göre alınmaya değer. Artıları bakımından stratejik oyunları sevenler için modern bir satranç oyunu tadında içine çeken bir yapısı var. Grafiksel anlamda gayet hoş ve kendini yargılatmayan grafiklere sahip. Her medeniyetin araştırılıp onların gerçekteki yaşamlarına göre bonuslar vererek oyunu gerçekçi kılmaya çalışmaları, oyunda adaletsizlik olmaması açısından bonuslara göre her medeniyeti özel bir yerde başlatması aslında bizler için yeterli. Akıcı savaş animasyonları, çağlar değiştikçe yavaşça değişen grafikler, birlik görünümleri, tercihlerinize göre gelişiminizin çağın önünde/gerisinde olabilmesi gibi birçok artı özellik bulunuyor. Negatif yanlarına gelecek olursak, Gathering Storm DLC´si ile oynarsanız şehirleri kontrol altında tutmak, hele ki Hakimiyet zaferi için ilerlemeye çalışıyorsanız, çok zor. Bunu bu tarz oyunlara ne yabancı ne de ustası olan biri olarak söyleyebiliriz. Gathering Storm olmadan oyun bir bakıma eksik ve biraz zevksiz oluyor ondan ötürü oyunu alırken en üst paketi almamızın gerekmesi bizce bir eksi. Tabii eğer bu tarz oyunlara yabancıysanız veya ilk kez oynayacaksanız Gathering Storm´un eksikliğini hissetmezsiniz. 
[Resim: s3-360087c5784acf81bfaff9cbacc53338.jpg]
Kanıt inancı öldürür. Eğer kanıt gösterirsem seni sevdiğimi bilirsin. Ben seni sevdiğimi bilmeni değil, seni sevdiğime inanmanı istiyorum... Çünkü bilmek beyinle, inanmak kalple yapılan iştir.


Hızlı Menü: