Oyun Dedektörü Oyun Dünyası Oyun İncelemeleri Ori and the Blind Forest oyunu incelemesi
Ori and the Blind Forest oyunu incelemesi
Göktürk
Ori and the Blind Forest oyunu incelemesi
0
151
 • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Göktürk Üye
*
Üye
 • Konular10
 • Mesajlar10
 • Rep puanı 1
Merhabalar, bugün sizlere insanı gerek hikayesi, gerek 2D oyuna göre aşırı hoş grafikleri gerekse mekanikleriyle içine çeken bir oyun olan Ori and the Blind Forest´ı elimizden geldiğince inceleyeceğim.

1-) Bu oyun nedir?

Oyun bizleri İngilizce seslendirme ve altyazılarıyla içine çeken bir hikaye ile başlıyor ve amacımız kaybolan düzeni geri getirmek. Baş düşmanımız ise bir BAYKUŞ! Evet yanlış okumadınız bir baykuş. Hikaye ile ilgili sizlere spoiler vermeden anlatmam gerekirse her biri farklı grafiklerle özenle hazırlanmış yaklaşık 6 farklı yerdeki parkurları ve görevleri tamamlayarak zamanla kazandığımız ekstra savaş yetenekleri ve silahlarla oyunu bitirmeye çalışıyoruz. Ekstra silah ve yetenek derken oyunu bitirmek için bu yeteneklerin tamamına sahip olmanız gerekmiyor. Oyun bu konuda bizlere gerçekten hızlı bir oynanış sunmak istemiş. Şahsen ben Çekiç ve Işık Hüzmesi silahıyla oyunu baştan sona bitirdim ve toplam 4 saatimi falan aldı ama sadece birkaç yan görevi yaptığımdan ötürü. Oyunu birkaç yan görev ve ana hikayenin tamamıyla bitirince %59luk bitirme oranıyla bitirmiş oldum. Ama korkmayın oyun bittikten sonra isterseniz tekrar girip yan görevleri yapabilirsiniz. Aman niye tekrar gireyim ki demeyin, ben de öyle dedikten sonra girip tekrar bitirdiğimde yanıldığımı anladım Smile Oyun aşırı hızlı mekaniklerin yanı sıra sizleri sıkmayacak, ya ne güzel gidiyordum niye yavaşladı bu dedirtmeyecek, hikaye aralarına sahip. Yani oyunu oynarken hızlıdan yavaş ilerleyişe geçişleri çok iyi yapmışlar. 

2-) Oyun ne tür oyunculara hitap ediyor?

Bu oyun aslına bakarsanız platform oyunu sevenlere, Puzzle tarzı oyunları sevenlere veya sürekli ölerek bölümü geçmeyi anlayarak sonrasında bölümü geçilen oyunları sevenlere göre. Ama bana göre bu oyunu oynayıp da sevmeyecek oyuncu gerçekten az. Çünkü 2D oyunlarla hiç aram olmamasına rağmen arkadaşlarımın önerisiyle bir bakayım diyerek başladığım oyunun 2.sini de oynayıp bitirerek gerçekten aşırı eğlendim ve kimi zaman da hikayesinden ötürü duygulandım.

3-) Oyunun mekanikleri ve sistemleri nasıl?

Aslına bakarsanız bu oyunun oyuncuları en çok sinir eden sistemi save sistemi. Çünkü oyunda otomatik save yok! Siz istediğiniz, üzerinde durabileceğiniz bir zemin olmalı, yerde save alıyorsunuz. Ama eğer almayı unutur da ölürseniz en son nerede save aldıysanız oraya gidiyorsunuz. Bu sistemi ben kendi avantajıma çevirerek kimi geçmesi zor yerlerde bölüm ortalarında save alarak durumu kurtardım ama kimi zaman da save almayı unutup söylenerek geri döndüğüm de oldu. Tabii oyun save almayı unutturacak kadar kolay olmadığından sizler bunu kolay kolay unutmazsınız. İlk 60 dakikanın ardından alışıyorsunuz save sistemine zaten. Savaş mekaniklerine gelecek olursak oyun size hızlı bir aksiyon vaad etmek için hızlı bir savaş mekaniği sistemine sahip. Otomatik olarak hedefine giden ışık hüzmeleri bunun başında geliyor. Tabii bunu duyunca öyle sadece ateş etmeye basıp geçeceğiniz aklınıza gelmesin. Çünkü eğer dodge atamaz ve güçlü düşmanlara karşı sürekli olarak hareket halinde savaşmazsanız o otomatik atışlar hiçbir işe yaramıyor. Yani burada en önemli mekanik sizin kendi oyun beceriniz.

4-Sonuç, artılar ve eksiler;

Sonuç olarak bu oyun bana göre 10 üzerinden 8´i hak eden bir oyun. Herkesin kesinlikle oynaması gereken, bir kült haline gelmese de stres atmanızı sağlayacak ve kimiz zaman hikayesiyle sizi duygulandıracak kimi zamansa mutlu edecek bir oyun. 

Oyunumuzun artıları;
 • Aşırı hoş grafikler,
 • Hızlı oynanış,
 • Kaliteli hikaye ve hikaye anlatımı,
 • Sürükleyicilik,
 • Uygun fiyat.

Oyunumuzun eksileri;
 • Otomatik save sistemi yok,
 • Oyun her ne kadar tadında olsa da biraz kısa geldi.
Oyunun Steam sayfasına gitmek için buraya tıklayabilirsiniz. Şimdi de sizleri oyundan görüntülerle baş başa bırakalım;

[Resim: ss_2916ec51b4970fc661cd820e42a7057d595a2...1557766574]

[Resim: 809620-nxw5750012055fa2.jpg]

[Resim: ss_29c95535846e6575bbea155f835075433381e...1590605540][Resim: ff2af703-9771-483d-a93d-2493f4baa4b5.jpg][Resim: ss_0063145dccd0cb165aa7d47d9ac6623445c7a...0x1080.jpg]
Kanıt inancı öldürür. Eğer kanıt gösterirsem seni sevdiğimi bilirsin. Ben seni sevdiğimi bilmeni değil, seni sevdiğime inanmanı istiyorum... Çünkü bilmek beyinle, inanmak kalple yapılan iştir.


Hızlı Menü: